Konsultacje Społeczne Miasta Częstochowy

Koncepcje zagospodarowania Placu Biegańskiego

Historia prac nad koncepcją przebudowy Placu Biegańskiego w Częstochowie

• Prace koncepcyjne nad przebudową Placu Biegańskiego rozpoczęły się w marcu 2023 roku.

• 22 marca została zorganizowana konferencja prasowa z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, na której poinformowano o rozpoczęciu prac koncepcyjnych nad zmianami, a jednocześnie zwrócono się do mieszkanek i mieszkańców Częstochowy z prośbą o sugestie w tej sprawie – tak, aby mogła powstać tam przyjazna przestrzeń spełniająca ich oczekiwania.

• Centrum Usług Komunalnych (CUK) zapowiedziało, że chce przyjrzeć się temu centralnemu punktowi Śródmieścia wraz z mieszkańcami oraz projektantami z Grupy Verso. Podano do publicznej wiadomości adres mailowy, na który od 22 marca do 12 kwietnia 2023 r. można było zgłaszać swoje pomysły dotyczące kierunków przebudowy placu.

• Mieszkańcy Częstochowy przesłali liczne maile z propozycjami przebudowy Placu Biegańskiego. W większości z nich przeważały głosy za zwiększeniem ilości zieleni na placu, która pomogłaby schronić się przed wysoką temperaturą i silnym słońcem, a także zwiększenie ilości miejsc do siedzenia na placu. Ważną kwestią dla mieszkańców okazało się również usunięcie parkingów przy Ratuszu Miejskim, utworzenie parkingu podziemnego i zaprojektowanie zieleni miejskiej w taki sposób, żeby zniwelować lub blokować rozprzestrzenianie się spalin i innych szkodliwych substancji w powietrzu. Kolejnymi istotnymi elementami są dla częstochowian aspekt wizualny – murale, rzeźby czy fontanny oraz strefa gastronomiczna – głównie obiekty całoroczne, nie tylko letnie kawiarenki. Mieszkańcy optowali również za wprowadzeniem elementów nadających tradycyjny, historyczny charakter miejsca, w tym odbudowa wschodniego odwachu ratusza. Dla przeciwwagi, pojawiły się również głosy za przywróceniem poprzedniej organizacji Placu Biegańskiego, poprzez zaprojektowanie jezdni wraz z przystankami komunikacji publicznej.

• Kolejne spotkanie z mediami poświęcone przyszłości placu Biegańskiego zorganizowano w Urzędzie Miasta 12 stycznia 2024 roku. Przedstawiono wtedy opracowaną przez Grupę Verso wizualizację koncepcji zmian. W zaprezentowanej wizualizacji architekci odnieśli się przede wszystkim do sugestii i opinii mieszkańców zabranych kilka miesięcy wcześniej. Uwzględniono też uwagi zgłoszone przez takie podmioty jak Centrum Usług Komunalnych, Miejski Zarząd Dróg, Miejska Pracownia Urbanistyczno-Planistyczna oraz organizacje społeczne – Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy czy Stowarzyszenie Demokratyczna RP.

• Pierwsza koncepcja przedstawiona przez Grupę Verso zakłada uporządkowanie przestrzeni na Placu Biegańskiego. Oprócz gastronomii dostępnej przez cały rok, wizualizacja uwzględniła zacienione miejsca odpoczynku, więcej drzew i roślinności. Koncepcja zakłada pozostawienie drzewostanu obok kościoła św. Jakuba. Wokół pozostawionych drzew projektanci planują pozostawić różnice terenu w postaci wgłębień, które zostaną wykorzystane na miejsca do siedzenia. Tereny zielone, wyniesione na wysokość 45 cm, zaprojektowano tak, aby pełniły funkcje rekreacyjne. Aby przyciągnąć osoby w różnym wieku, zaproponowano dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię, zielone strefy, a także fontanny. Koncepcja objęła również odbudowę drugiego Odwachu, będącego wielofunkcyjnym budynkiem usługowym, w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie – tak, aby uzupełnić zespół urbanistyczny Ratusza. Koncepcja zawierała też element, który – jak się wkrótce okazało – wywołał najsilniejsze emocje wśród mieszkanek i mieszkańców, w tym głosy sprzeciwu: oplecione pnączami stalowe konstrukcje o nieco futurystycznym charakterze. Kontrowersje wokół tego elementu sprawiły, że potrzeba dalszych, dłuższych, szerszych uzgodnień społecznych jawiła się jako oczywista.

• po styczniowej prezentacji nowej koncepcji Placu Biegańskiego w samorządowych mediach społecznościowych skonfrontowano ją ponownie z opinią ogółu mieszkanek i mieszkańców. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się dyskusja pod postem na profilu Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – częstochowianie w ponad kilkuset komentarzach przedstawiają tam swoje opinie i przemyślenia związane z przebudową placu.

• Głosy w sprawie projektowanych rozwiązań pochodziły też z Rady Miasta Częstochowy. W swojej interpelacji z 16 stycznia 2024 roku radny VIII kadencji Artur Gawroński wskazał na konieczność likwidacji barier architektonicznych przy okazji przebudowy. Na interpelację tę odpowiedział ówczesny zastępca prezydenta Piotr Grzybowski, zapewniając, że prezentacja to jedynie ogólny zarys rewitalizacji obiektu i jego najbliższego otoczenia, a dopiero zlecony projekt budowlany wraz z wykonawczym będzie przedstawiał planowane detale. Podkreślił też, że zamiarem Miasta jest projektowanie zmian tak, by nie stwarzały żadnych barier architektonicznych.

• W związku z licznymi głosami sprzeciwu wobec nowoczesnych instalacji, grupa Verso stworzyła drugą koncepcję, która różni się głównie posadzeniem tradycyjnych drzew w miejsce instalacji przypominających drzewa.

• 13 sierpnia 2024 na Placu Biegańskiego odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy, a także przedstawiciel grupy Verso. Urzędnicy zaprosili do dyskusji na temat przyszłości placu, ogłaszając konsultacje społeczne.

• Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Częstochowy w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych koncepcji zagospodarowania Placu Biegańskiego w Częstochowie, konsultacje zostały podzielone na kilka etapów: działania informacyjne polegające na prezentacji dwóch koncepcji przygotowanych w oparciu o przekazane wnioski mieszkańców: prezentacja koncepcji na banerach umiejscowionych na Placu Władysława Biegańskiego w dniach 17.08 – 01.09. 2024r i możliwość wirtualnego spaceru po Placu Władysława Biegańskiego , z wykorzystaniem technologii VR w dniach 17-18.08.2024r.; 24-25.08.2024r.; 31.08-01.09.2024 r. Kolejnym etapem jest zbieranie uwag drogą elektroniczną poprzez wypełnienie ankiety na stronie: http://konsultacje.czestochowa.pl w terminie od 03.09.2024 do 16.09.2024 r.



Koncepcja 1:

Zobacz film do koncepcji 1

 


 

 

Koncepcja 2: